Wczoraj duński Orsted poinformował o podpisaniu z tajską spółką TSMC umowy cPPA, w ramach której sprzeda całą energię wyprodukowaną w morskiej farmie wiatrowej Greater Changhua 2b&4 o mocy 920 MW. To dotychczas największy na zakup energii z OZE.

20-letni kontrakt ze stałą ceną rozpocznie się po uruchomieniu wspomnianych instalacji, które zaplanowano na przełom 2025 i 2026 roku. O ile Orsted podejmie ostateczną decyzję inwestycyjną i do tego czasu powstanie infrastruktura umożliwiająca odbiór energii.

TSMC to największy na świecie producent producent układów mobilnych. Po przez podpisanie cPPA spółka chce podkreślić zaangażowanie w zrównoważony rozwój.

Zgodnie z umową TSMC będzie kupowało energię z projektu Greater Changhua 2b & 4 w cenie zawierającej T-RECs (odpowiednik zielonych certyfikatów w Tajlandii). Jest ona również wyższa ta przewidziana w systemie taryf gwarantowanych zastosowanego w pierwszej aukcji offshore w Tajlandii, którą przeprowadzono w czerwcu 2018 roku. Jak zaznacza Orsted takie rozwiązanie poprawia rentowność projektu i przybliżą spółkę do podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej, co ma nastąpić w 2023 roku.

Projekty offshore Orsted w Tajlandii

Greater Changhua 2b&4 będzie to trzecia morska farma wiatrowa Orsted w Tajlandii. Instalacja o mocy 920 MW ma być zlokalizowana w Cieśninie Tajwańskiej w odległości ok. 50 km od wybrzeży powiatu Changhua.

Taipower, operator systemu przesyłowego w Tajlandii, jest odpowiedzialne za budowę infrastruktury do wyprowadzenia energii z instalacji offshore. Zgodnie z obecnym harmonogramem dostęp do sieci Greater Changhua 2b&4 zostanie zapewniony pod koniec 2025 roku. Pierwsza energia z nowej farmy miałaby popłynąć w 2026 roku.

Greater Changhua 2b&4 będzie zlokalizowana obok budowanej farmy Greater Changhua 1&2a o mocy 900 MW. Orsted jest także współwłaścicielem pierwszej morskiej farmy wiatrowej w Tajlandii Formosa 1 o mocy 128 MW. Instalacja została uruchomiona w październiku 2019 roku.

Źródło: Ortsed

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20