Energetyka wiatrowa i słoneczna oraz  biopaliwa mogą być potencjalnymi obszarami współpracy Polski i Azerbejdżanu – stwierdzili przedstawiciele polskiego ministerstwa spraw zagranicznych w rozmowie z agencją Trend. Podkreślili również, że nasz kraj popiera inicjatywy służące dywersyfikacji źródeł dostaw gazu tak jak np. Południowy Korytarz Gazowy.

Zdaniem przedstawicieli MSZ Polska ma duży potencjał do współpracy w obszarze OZE, a także zielonych technologii. – Polska skutecznie dywersyfikuje dostawy surowców energetycznych, a udział OZE w miksie energetycznym stale rośnie. Wiele naszych firm rozwijało różne interesujące technologie, które mogą zainteresować wiele spółek i instytucji w Azerbejdżanie – informuje Trend powołując się na przedstawicieli polskiej dyplomacji dodając, że Warszawa dostrzega potencjał we współpracy energetycznej z Azerbejdżanem.

Według MSZ firmy powinny rozwijać współpracę w oparciu o korzyści ekonomiczne. – Wspieramy rozwój Południowego Korytarza Gazowego, który już teraz staje się ważnym połączeniem między Azerbejdżanem a Unią Europejską dając impuls do współpracy. Polska również podejmuje działania na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw gazu – dodał.

Azerbejdżan chce więcej energii z OZE

Wcześniej Rasim Sattarzade, dyrektor departamentu polityki środowiskowej w azerskim ministerstwie ekologii i zasobów naturalnych, w rozmowie z agencją Trend zapowiedział, że produkcja energii z OZE w Azerbejdżanie będzie systematycznie rosła. – Dla Azerbejdżanu ropa i gaz pozostają głównymi surowcami do produkcji energii. Jednak zgodnie z planami do 2050 roku połowa zużywanej energii w kraju powinna być wytwarzana z OZE. Azerbejdżan ma potencjał, aby w 2025 roku udział OZE wzrósł do 6% i 10% w 2030 roku – powiedział. Podkreślił, że przyszłość światowej energetyki leży w źródłach alternatywnych. – Czeka nas era czystej energetyki – dodał.

Źródło: Trend   

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20