Rosyjski Bank Centralny reaguje na spadki cen ropy poniżej 25 dolarów. Poinformował, że rozpoczyna sprzedaż walut na rynku wewnętrznym. Mimo to rubel nadal traci na wartości.

Od momentu decyzji o zakończeniu obowiązywania porozumienia naftowego, które dotychczas trzymało w ryzach światowy rynek surowca rubel notuje spadki wartości. 18 marca był kolejnym, czarnym dniem dla moskiewskiej giełdy. Po raz pierwszy od początku 2016 roku kurs dolara przekroczył poziom 79 rubli/dolar. W szczytowym momencie za dolara trzeba było zapłacić 80,87 rubli. Z kolei za euro 87,72 rubli. Spadki notowań dotknęły również ropę. Po raz pierwszy od maja 2003 roku cena ropy Brent spadła poniżej 25 dolarów za baryłkę.

Na coraz trudniejszą sytuację rosyjskiej gospodarki odpowiedział Bank Centralnym, który poinformował o rozpoczęciu sprzedaży obcych walut na rynku wewnętrznym zgromadzonych w Funduszu Bogactwa Narodowego. To ma być częścią operacji zakupu przez państwo pakietu kontrolnego nad Sbierbankiem. Rano ministerstwo finansów poinformowało, że po przekazaniu nadwyżki dochodów ze sprzedaży węglowodorów do Funduszu Bogactwa Narodowego na jego koncie znajduje się rekordowa kwota 12,2 bln rubli (ok. 12,42 mld dolarów).

Ze względu na dużą fluktuację na rynku finansowym Bank Centralny opracował mechanizm, który wzmocni stabilność budżetu w warunkach niskich cen ropy. Jak przekonują jego przedstawiciele wartość sprzedawanej waluty ma zbilansować deficyt walutowy na krajowym rynku spowodowanym spadkiem notowań ropy poniżej 25 dolarów. Jeżeli cena wzrośnie powyżej tego poziomu Bank Centralny wstrzyma sprzedaż waluty. Być może nastąpi to wkrótce ponieważ rano cena ropy Brent przekroczyła 26 dolarów. Nie wiadomo ile walut udało się już sprzedać.

Na działania Banku Centralnego zareagowała giełda w Moskwie. Pierwsze notowania po jej uruchomieniu wskazywały na umocnienie rubla względem dolara. Za dolara trzeba była zapłacić 79,9 rubli, czyli o 1,2% mniej niż na wczorajszym zamknięciu. O tyle samo umocnił się względem euro, za które trzeba było zapłacić – 87,26 rubli. Jednak po pierwszych, pozytywnych sygnałach rosyjska waluta znowu zaczęła tracić na wartości. Za dolara trzeba było zapłacić ponad 81 rubli. Ostatni raz takie notowania obserwowano 26 stycznia 2016 roku. Kurs względem euro po raz pierwszy od 12 lutego 2016 roku przekroczył poziom 89 rubli.

Źródło: Kommiersant, Wiedomosti

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20