Ministerstwo energetyki Rosji przygotowało plan rozwoju energetyki wodorowej. Wodór powinien stać się jedną z zielonych alternatyw wobec ropy i gazu, z których wiele państw chce zrezygnować. Paliwo ma być produkowane przez Rosatom, Gazprom. Nie wykluczone, że dołączy do nich także Novatek.

Jak informuje RBK powołując się na źródła w ministerstwie energetyki resort opracował i skierował do rządu mapę drogową ,,Rozwój energetyki wodorowej w Rosji w latach 2020-2024.

Rosja zamierza produkować i eksportować wodór w związku z obserwowanym na świecie trendem odchodzenia od paliw kopalnych, które mają negatywny wpływ na klimat. Dotychczas stanowił on zagrożenie dla bezpieczeństwu energetycznego Rosji, jednego z największych dostawców ropy, gazu i węgla na świecie. Jak wynika z treści dokumentu, do którego dotarło RBK, już w przyszłym roku Rosja chce rozpocząć budowanie reputacji kraju jako dostawcy wodoru, który stanowi alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii.

Mapa drogowa zakłada następujące etapy:

  • Pod koniec roku urzędnicy opracują koncepcję rozwoju energetyki wodorowej, a także działania wspierające pilotażowe projekty produkcji wodoru,
  • Na początku 2021 roku powinien pojawić się zachęty dla eksporterów i nabywców wodoru na rynku krajowym. Jak twierdzą rozmówcy RBK rząd nie rozmawia jeszcze o konkretnych środkach wsparcia wodoru.
  • Jako pierwsze wodór będą produkowały Rosatom i Gazprom. Do 2024 roku koncerny uruchomią projekty pilotażowe w elektrowniach jądrowych, w miejscach wydobycia gazu i zakładach przetwórczych surowca.
  • W 2021 roku Gazprom powinien opracować i przetestować turbinę zasilaną gazem i wodorem
  • Do 2024 roku Gazprom będzie badał wykorzystanie wodoru i jego mieszanki z metanem w instalacjach gazowych oraz jako paliwo w transporcie.
  • W 2024 roku Rosatom zbuduje poligon doświadczalny dla transportu kolejowego napędzanego wodorem. Chodzi o konwersję lokomotyw na ogniwa wodorowe, o czym w 2019 roku informowały RŻD (Koleje Rosyjskie), Rosatom i Transmaszholding.

Mapa drogowa jest teraz przedmiotem konsultacji międzyresortowych. Jak informuje RBK już wpłynęło wiele uwag. Na przykład ministerstwo transportu miało zwrócić się do resortu energetyki z prośbą o zmianę terminów i podmiotów odpowiedzialnych za realizację poszczególnych projektów. Ministerstwo rozwoju gospodarczego popiera działania zawarte w mapie drogowej, ale miało zaproponować uwzględnieniem tego co zrobić z CO2 emitowanym podczas produkcji wodoru.

Jak ma być produkowany wodór?

Spółki rosyjskie już teraz produkują wodór, ale głównie na potrzeby przemysłu. Jest to tzw. wodór szary (powstaje w wyniku rozszczepiania gazu ziemnego), a więc najtańszy i najczęściej rodzaj produkowanego paliwa. Jednocześnie najbardziej emisyjny. – Zgodnie z założeniami mapy drogowej produkcja wodoru ma być ,,czysta”. Gazprom dąży do produkcji tzw. turkusowego wodoru (pozyskiwanego przez pyrolizę gazu oraz składowanie węgla, ale w postaci sadzy a nie CO2) – uważa Jurij Mielników, starszy analityk Centrum Skolkovo. Według niego będzie on produkowany blisko miejsca zapotrzebowania na wodór, czyli np. w Europie. Koncern już rozmawia na temat projektów pilotażowych w Unii Europejskiej, o czym w lipcu mówili przedstawiciele Gazpromu. Innym rozwiązaniem jest produkcja wodoru w Rosji i po zmieszanie go w odpowiednich proporcjach z gazem. Według wcześniejszych szacunków koncernu w przypadku dotychczasowej infrastruktury zawartość wodoru może wynosić do 20%. W przypadku gazociągów Nord Stream 1 i 2 ten wskaźnik może wynieść nawet 70%.

Rosatom zamierza produkować tzw. żółty wodór w procesie elektrolizy, do którego będzie wykorzystywana energia z elektrowni jądrowych. W mapie drogowej wskazano dwa podmioty, ale ambicje w zakresie wodoru ma także Novatek. Zdaniem rozmówców RBK spółka bada możliwości produkcji tzw. niebieskiego wodoru z użyciem gazu, ale z wykorzystaniem
technologii sekwestracji i magazynowania CO2.

Gazprom szacuje, że rynek wodoru w Europie będzie wart 153 mld euro w perspektywie 2050 roku. Z kolei według wyliczeń ministerstwa energetyki Rosji 32–164 mld dolarów.

Strategia wodorowa Unii Europejskiej

Na początku lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt strategii wodorowej, której celem jest wykorzystywanie zielonego wodoru,

Zgodnie z założeniami strategii w latach 2020-2024 powstaną elektrolizery o łącznej mocy co najmniej 6 GW, które pozwolą na produkcję do miliona ton zielonego wodoru.

W drugim etapie moce elektrolizerów mają wzrosnąć do 40 GW tak aby w latach 2025-2030 produkcja zielonego wodoru mogła wynieść do 10 mln ton rocznie.

Do 2050 roku inwestycje w zielony wodór w Europie mogą wynieść 180-470 mld euro oraz 3-18 mld euro w paliwo pozyskiwane z niskoemisyjnych źródeł.

Źródło: RBK

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20