Spółka CrossWind, będąca konsorcjum Shell i Eneco, zbudują morską farmę wiatrową wraz z ,,innowacyjnymi” projektami demonstracyjnymi, w tym pływającą farmą fotowoltaiczną i instalacją do produkcji zielonego wodoru.

Instalacje w ramach Hollandse Kust (noord) mają mieć moc 759 MW i produkować 3,3 TWh energii rocznie. Jak poinformowała spółka Enco, której udziałowcami są Mitsubishi Corporation i Chubu Electric Power Co., instalacja powstanie bez korzystania z systemu wsparcia, a do realizacji projektu zostaną wykorzystane 69 turbin produkcji Siemens Gamesa, z których każda będzie miała moc 11 MW.

Projekt zostanie zrealizowany na wodach w odległości ok. 18,5 km od wybrzeża Holandii. Mimo, że morska farma budowana przez CrossWind nie będzie największa w okolicy – Hornsea One u wybrzeży Yorkshire w Anglii ma mieć moc 1,2 GW – to projekt nie będzie ograniczał się tylko to pozyskiwania energii z wiatru na morzu.

Holenderskie ministerstwo gospodarki i polityki klimatycznej poinformowało, że CrossWind ,,przetestuje różne innowacje w obszarze magazynowania energii i elastyczności z możliwością ich wdrożenia na większą skalę przy innych projektach offshore”.

Jak poinformowało Eneco projekty demonstracyjne obejmą m.in. krótkookresowe magazynowanie energii, technologie pływających farm fotowoltaicznych, a także instalację do produkcji zielonego wodoru.

Holandia zamierza zwiększyć moc zainstalowaną w offshore wind z obecny 1 GW do 11 GW w 2030 roku.

Źródło: CNBC

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20