Stacja benzynowa Shell

Shell może dokonać odpisów na 22 mld dolarów. Powodem koronawirus

Shell poinformował, że może dokonać odpisów aktywów o wartości 15-22 mld dolarów. To efekt pandemii koronawirusa i spowodowanego nią spadku zapotrzebowania na ropę i gaz, a także pogorszenia prognoz cen energii.

Odpisy są wynikiem decyzji brytyjsko-holenderskiego koncernu o osiągnięciu przez niego neutralności klimatycznej do 2050 roku. Wprowadzone ograniczenia w podróżowaniu mające zapobiec zapobiegnięciu rozprzestrzenia się koronawirusa dotknęły 4 mld osób wpłynęło na mniejszy ruch samochodów na drogach i uziemienie samolotów, a tym samym na spadek zapotrzebowania na paliwo.

Shell, który jest największym na świecie sprzedawcą detalicznym paliw, poinformował o spodziewanym spadku sprzedaży w drugim kwartale 2020 roku o 40% do ok. 4 mln baryłek dziennie. Wcześniej zakładano spadek na poziomie 3,5 mln baryłek dziennie.

Koncern spodziewa  się, że wydobycie ropy i gazu w drugim kwartale wyniesie średnio 2,35 mln baryłek na dobę, wobec 2,71 mln baryłek na dobę w ubiegłym kwartale.

Odpowiadając na pandemię koronawirusa Shell zdecydował się na obniżenie dywidendy po raz pierwszy od czasów II Wojny Światowej i cięcia wydatków zaplanowanych na 2020 roku z 25 do 20 mld dolarów. Do końca roku spółka ma ogłosić plan restrukturyzacji.

Źródło: Reuters

Facebook Comments
Please follow and like us:

About the author

Ekspert sektora energetycznego. Były analityk Instytutu Jagiellońskiego i dziennikarz portalu branżowego BiznesAlert.pl.
RSS
Follow by Email