Siedziba Bundestagu. Źródło: Ingo Joseph/Pexels.com

Strategia wodorowa dzieli rząd w Niemczech

Rządowi Niemiec nie udało się uzgodnić krajowej strategii wodorowej. Ministrowie byli podzieleni co do tego jak duża powinna być produkcja paliwa, a także terminu realizacji długo oczekiwanego planu pomocy wsparcia dekarbonizacji gospodarki i obniżenia emisji CO2.

Elektroliza jest procesem bezemisyjnym jeżeli jest zasilana energią pochodzącą z OZE w celu pozyskania zielonego wodoru z wody. Niemcy chcą wykorzystać energię z wiatru i słońca, aby zwiększyć produkcję wodoru, który zastąpiłby ropę oraz gaz w ciepłownictwie i transporcie, szczególnie w wielkotonażowym.

W rozmowie z agencją Reuetrsa ministerstwo gospodarki Niemiec poinformowało, że projekt strategii nie był gotowy do przyjęcia przez rząd 3 czerwca. Taką datę wcześniej wymieniała mister środowiska Svenja Schulze.

Według rozmówców agencji możliwe jest jeszcze dotrzymanie tego terminu. Wymaga to jednak rozmów tzw. ostatniej szansy. Jak zaznacza Reuters przyszli inwestorzy w nowy system energetyczny są sfrustrowani długim okresem oczekiwaniem na informacje o tym ile ostatecznie mocy w elektrolizerach i w jakim czasie chcą zbudować Niemcy.

Minister gospodarki Peter Altmaier chce do 2030 roku zbudować 3-5 GW instalacji produkcji zielonego wodoru. Zaś koalicjanci z SPD chcą, aby było to 10 GW.

Źródło: Reuters


Facebook Comments
Please follow and like us:

About the author

Ekspert sektora energetycznego. Były analityk Instytutu Jagiellońskiego i dziennikarz portalu branżowego BiznesAlert.pl.
RSS
Follow by Email