W poniedziałek operatorzy sieci przesyłowych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii podpisali porozumienie o podziale kosztów inwestycyjnych drugiego etapu synchronizacji systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z systemem Unii Europejskiej.

Łączne nakłady inwestycyjne w tym czasie wyniosą 1,22 mld euro. Litwa przeznaczy na ten cel 474 mln euro, Polska – 535,8 mln euro, Estonia – 110,6 mln euro, a Łotwa – 99,5 mln euro. Operatorzy sieci przesyłowych tych państwa mają do 27 maja złożyć do Komisji Europejskiej wniosek o dofinansowanie projektu. Maksymalna wysokość wsparcia wynosi 75%.

Do 2021 roku operatorzy sieci elektroenergetycznych Litwy, Polski i Szwecji powinni porozumieć się co do współpracy w przypadku pracy systemu w trybie izolowanym. Z kolei do 2024 roku operatorzy na Litwie, Łotwie i w Estonii powinni stworzyć wspólny podmiot do zarządzania sieciami.

Nadzór nad realizacją planu będzie sprawowało litewskie ministerstwo energetyki. Jego wdrażanie ma odbywać się we współpracy z państwami bałtyckimi, państwami Europy Północnej oraz Komisją Europejską.

Litwa, Łotwa i Estonia chcą zakończyć proces synchronizacji do 2025 roku. Zgodnie z przyjętym scenariuszem zostanie ona przeprowadzona przy wykorzystaniu istniejącego połączenia LitPol Link oraz nowego kabla morskiego między Polską a Litwą, czyli Harmony Link.

Źródło: The Baltic Course


Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20
Power of Energy

Power of Energy

Ekspert sektora energetycznego. Były analityk Instytutu Jagiellońskiego i dziennikarz portalu branżowego BiznesAlert.pl.