Operator sieci przesyłu gazu na Ukrainie GTSOU i jego odpowiednik na Litwie Amber Grid kontynuują rozmowy na temat potencjalnego wykorzystania przez Ukrainę przepustowości pływającego terminala LNG w Kłajpedzie.

W ubiegłym tygodniu pełniąca obowiązki ministra energetyki i ochrony środowiska Ukrainy Olga Busławiec rozmawiała na ten temat ze swoim odpowiednikiem z Litwy Žygimantasem Vaičiūnasem. W grę miałoby wchodzić odbiór 2,9 mln ton LNG rocznie (ok. 3,9 mld m3). Rozmowy na temat importu LNG przez Ukrainę przez gazoport w Kłajpedzie trwają od 2017 roku i dotychczas nie przyniosły rezultatu.

Kijów rozważa także sięgnięcie po możliwości jakie daje terminal w Świnoujściu. W połowie marca rządy Stanów Zjednoczonych i Ukrainy osiągnęły porozumienie o dostawach 6-8 mld m3 rocznie amerykańskiego LNG nad Dniepr z wykorzystaniem terminalu polskiego gazoportu. Koncepcja zakłada, że paliwo byłoby sprzedawane do odbiorców w Europie przez hub oparty na podziemnych magazynach gazu na Ukrainie. Podpisane porozumienie nie oznacza jednak zawarcia umowy na dostawę gazu.

Źródło: Argus

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20