Ukraina rozważa możliwość importu gazu z Azerbejdżanu dostarczanego na rynek europejski w ramach drugiego i trzeciego etapu projektu Południowego Korytarza Gazowego (PKG). Kijów ma również ambicje stać się ,,bramą naftową” dla eksportu ropy azerskiej do Europy.

W rozmowie z agencją Trend Siergiej Szczietiuk, doradca ds. ekonomicznych ambasady Ukrainy w Azerbejdżanie stwierdził, że włączenie Ukrainy do Rady Doradczej Południowego Korytarza Gazowego może stać się pierwszym krokiem w kierunku pozyskiwania gazu azerskiego. – Taką możliwość umówiono na wysokim szczeblu podczas styczniowego posiedzenia Wspólnej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej (pod przewodnictwem ministra energetyki Azerbejdżanu Parviza Shahbazova i ministra infrastruktury Ukrainy Władysława Kriklija), a także czwartego posiedzenia ukraińsko-azerskiej grupy roboczej ds. współpracy w sektorze energetycznym – stwierdził współpracownik ambasady.

Jak zaznaczył istnieje kilka opcji praktycznej realizacji pomysłu pozyskiwania przez Ukrainę gazu dostarczanego do Europy w ramach projektu Południowego Korytarza Gazowego. – W szczególności biorąc pod uwagę rozbudowaną infrastrukturą przesyłową w Europie problem pozyskiwania gazu przez kraje nie mające bezpośredniego połączenia z PKG można rozwiązać przy pomocy transakcji swap – stwierdził Szczietiuk.

Ponadto zwrócił uwagę, że wraz z uruchomieniem Gazociągu Transadriatyckiego (TAP), a także Gazociągu Grecja-Bułgaria (IGB) powstaną warunki do dostaw gazu azerskiego do państw w południowo-wschodniej części Europy.

Zdaniem Szczietiuka wybór jednej z powyższych opcji lub realizacja nowych pomysłów wymaga dokładnych analiz i sprawdzenia opłacalności danego rozwiązania.

Dodał, że Azerbejdżan jest jednym z liderów w regionie w obszarze energetyki, o czym świadczą sukcesy tego kraju w wydobyciu złóż węglowodorów na szelfie Morza Kaspijskiego, a także realizacja projektu Południowego Korytarza Gazowego. Jego zdaniem zapewni on dostawy azerskiego gazu na rynki europejskie co wzmocni bezpieczeństwo energetyczne w regionie.

– Ukraina podejmuje działania na rzecz dywersyfikacji źródeł i tras dostaw węglowodorów. Dlatego Kijów popiera w pełni projekt Południowego Korytarza Gazowego realizowany przez Azerbejdżan. Ze swojej strony chcę wyrazić przekonanie, że mimo globalnego kryzysu energetycznego wywołanego pandemią koronawirusa PGK będzie ukończony w terminie. Biorąc pod uwagę podstawowe zasady zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa, które importuje surowce energetyczne Ukraina analizuje również możliwość importu gazu azerskiego w ramach realizacji drugiego i trzeciego etapu PKG – powiedział Szczietiuk.

Południowy Korytarz Gazowy obejmuje azerskie złożach Szach-Deniz 2, rozbudowę zdolności przesyłowych Gazociągu Transkaukaskiego (SCP) budowę Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP), Gazociągu Transadriatyckiego (TAP). Rozpoczęcie dostaw gazu azerskiego do Europy ma nastąpić w października 2020 roku – 10 mld m3 rocznie.

Źródło: Trend


Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20