Jednym z tematów wczorajszej rozmowy ministra spraw zagranicznych Ukrainy i Polski Ukrainy Dmytro Kuleba oraz Jacka Czaputowicza była współpraca energetyczna oraz rola obydwóch państw w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Europy – poinformował ukraiński MSZ.

Ministrowie wspólnie podkreślili, że forsowany przez Rosjan projekt gazociągu Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Europy. Uzgodnili również podjęcie dalszych kroków do jego zablokowania.

W trakcie rozmów poruszono także kwestię współpracy w obszarze LNG. – Strony wyraziły chęć dalszego rozwijania trójstronnego memorandum między Ukrainą, Polską i Stanami Zjednoczonymi o współpracy energetycznej – czytamy w komunikacie.

W sierpniu 2019 roku Polska, USA i Ukraina podpisały porozumienie o współpracy na rzecz wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego, którego celem jest wsparcie Ukrainy w dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych.

W połowie marca rządy Stanów Zjednoczonych i Ukrainy osiągnęły porozumienie o dostawach 6-8 mld m3 rocznie amerykańskiego LNG nad Dniepr z wykorzystaniem terminalu LNG w Świnoujściu. Koncepcja zakłada, że paliwo byłoby sprzedawane do odbiorców w Europie przez hub oparty na podziemnych magazynach gazu na Ukrainie. W tym celu został podpisany list intencyjny pomiędzy ukraińskim rządem a mało znaną amerykańską spółką Louisiana Natural Gas Exports.

Źródło: Interfax

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20