Ministerstwo energetyki Ukrainy zamierza uwzględnić kluczowe elementy Europejskiego Zielonego Ładu w przygotowywanej strategii energetycznej kraju. Kijów rozpoczyna również prace nad strategią wodorową – poinformował Jarosław Demczenkow, wiceszef resortu ds. integracji europejskiej.

– Zielony Ład (European Green Deal) jest ważny w kontekście integracji europejskiej Ukrainy. Podzielamy cele tej polityki. Będąc zwolennikami redukcji emisji gazów cieplarnianych, dekarbonizacji gospodarki resort energii zamierza uwzględnić kluczowe elementy tej inicjatywy europejskiej w nowej wersji strategii energetycznej – powiedział.

Ponadto w ramach umowy stowarzyszeniowej Ukraina jest w trakcie implementacji unijnej dyrektywy ws. OZE, wprowadza najnowocześniejsze światowe technologie w obszarze bioenergii i rozpoczyna prace nad strategią wodorową.

Demczenkow podkreślił, że w związku z dynamicznym rozwojem OZE Ukraina zderzyła się z poważnymi trudnościami technicznymi i ekonomicznymi. Po długich dyskusjach z uczestnikami rynku podpisano memorandum dotyczące uregulowania problemów jakie powstały na rynku. Ponadto 3 lipca Rada Najwyższa przyjęła w pierwszym czytaniu ustawę o wsparciu OZE.

Ukraina liczy na współpracę energetyczną

Wcześniej Unia Europejska poparła gotowość rządu w Kijowie, aby Ukraina stała się częścią Zielonego Ładu, zapowiadając wsparcie zielonej transformacji. W połowie czerwca rząd Ukrainy zatwierdził projekt rozporządzenia o podpisaniu listu intencyjnego z rządem Niemiec w sprawie rozpoczęcia współpracy energetycznej.

W dokumencie zaznaczono, że reforma sektora energetycznego na Ukrainie jest realizowana w ramach jej uczestnictwa w opracowaniu i realizacji inicjatywy Komisji Europejskiej Green Deal i zgodnie z koncepcją zielonej transformacji do 2050 roku. Podpisanie listu intencyjnego ma stworzyć platformę do wzmocnienia współpracy dwustronnej w obszarze rozwoju zrównoważonej energetyki i pomoże w ograniczeniu zużycia surowców.

Źródło: Interfax

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20