Ukraina chce zbudować zakład produkcji wodoru. Plany Kijowa mogą pomóc zrealizować inwestorzy zagraniczni, którzy myślą realizacji budowie instalacji zielonego wodoru w obwodzie zaporoskim.

W środę prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z inwestorami, którzy chcą realizować projekty na Ukrainie. W rozmowach wzięli udział przedstawiciele brytyjskiej spółki Yom Capital Ltd., która chce zbudować centrum danych oraz norweskiego NBT mającego w planach budowy farmy wiatrowej o mocy 800 MW oraz instalacji do produkcji zielonego wodoru o mocy 200 MW. Szacowany koszt realizacji projektu farmy wynosi 1,2 mld euro, a instalacji do produkcji wodoru 0,3 mld euro. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele H2 LLC, spółki zajmującej się projektowaniem instalacji wodorowych.

Tego samego dnia Walter Komarek, prezes Yom Capital Ltd, i Andrij Żowner, prezes H2 LLC, spotkali się z Olga Busławiec, p.o. ministra energetyki Ukrainy. W jego trakcie omówiono potencjalne projekty wspomnianego wcześniej centrum obliczeniowego i budowie instalacji do produkcji wodoru. Inwestorzy wyrazili zainteresowanie realizacją tych inwestycji w obwodzie zaporoskim oraz współpracą z Energoatomem i Ukrhydrenergo.

Ukraina chce inwestować w wodór

Pod koniec lipca Busławiec zapowiedziała, że Ukraina zamierza inwestować w rozwój gospodarki wodorowej i rozważy budowę instalacji do produkcji tego paliwa.

– Ukraina powinna podążać za rozwijającym się światem w ramach nowoczesnych technologii i ich zastosowania. Powinna oszacować swój potencjał na kilka kroków do przodu – mówiła.

– Dzisiaj myślę, że rozważymy budowę instalacji do produkcji wodoru, który jest dzisiaj trendem i może okazać się dobrym projektem do tego, aby eksportować paliwo do Europy. Analizujemy taką możliwość w ministerstwie – dodała.

Na początku lipca Jarosław Demczenkow, wiceminister energetyki ds. integracji europejskiej, poinformował o rozpoczęciu prac nad strategią wodorową Ukrainy. Ponadto w połowie czerwca rząd Ukrainy zatwierdził projekt rozporządzenia o podpisaniu listu intencyjnego z rządem Niemiec w sprawie rozpoczęcia współpracy energetycznej. Jednej z jej elementów miałby być wodór. Wówczas Jelena Zerkał, doradca prezesa Naftogazu, stwierdziła, że Niemcy są zainteresowani wykorzystaniem ukraińskich gazociągów do dostaw wodoru do Europy.

Pierwszy, duży projekt wodorowy na Ukrainie realizuje Regionalna Spółka Gazowa (RSG). W lutym 2019 roku RSG jako pierwsza przystąpiła do testowego przesyłu mieszaniny wodoru i gazu na zamkniętych odcinkach gazociągów. Jak zauważają media na Ukrainie ten eksperyment jest potrzebny, aby zbadać jak będzie działał system przesyłowy jeżeli zostanie do niego wtłoczony wodór. Początkowo planowano przesył mieszaniny gazu z wodorem z butli w stężeniu od 2 do 100%, a docelowo budowę zakładu produkcji wodoru. Nie znane są jednak terminy kiedy miałoby to nastąpić. Nie wiadomo również czy rozpoczęto same testy.

Źródło: Kancelaria Prezydenta Ukrainy/Ministerstwo Energetyki Ukrainy/Interfax/UNIAN

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20