Węgry uważają, że wodór jest niezbędny do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku i chcą uznania atomu jako źródło pozyskiwania zielonego wodoru.

Jak zaznaczył Péter Kaderják, węgierski minister energii i polityki klimatycznej Budapeszt apeluje o uznanie potencjału tkwiącego w produkcji wodoru z wykorzystaniem instalacji jądrowych.

– Wodór produkowany z atomu będzie odgrywał kluczową rolę w węgierskim systemie elektroenergetycznym, a także dla całej gospodarki. Dlatego uważamy, że wodór wytwarzany przy wykorzystaniu energii jądrowej powinien być również uznawany za zielony wodór.

Rząd Węgier postanowił wiązać swoje nadzieje z energetyką jądrową uzupełnioną energetyką słoneczną. Mają one pozwolić Budapesztowi osiągnąć cele związane z redukcją emisji CO2 i zwiększyć udział produkcji z bezemisyjnych źródeł z obecnych 60 do 90% w 2030 roku. Obecnie Węgry chcą zbadać potencjał jak atom może zostać wykorzystany do produkcji zielonego wodoru.

Strategia wodorowa Unii Europejskiej

Na początku lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt strategii wodorowej, której celem jest wykorzystywanie zielonego wodoru,

Zgodnie z założeniami strategii w latach 2020-2024 powstaną elektrolizery o łącznej mocy co najmniej 6 GW, które pozwolą na produkcję do miliona ton zielonego wodoru.

W drugim etapie moce elektrolizerów mają wzrosnąć do 40 GW tak aby w latach 2025-2030 produkcja zielonego wodoru mogła wynieść do 10 mln ton rocznie.

Do 2050 roku inwestycje w zielony wodór w Europie mogą wynieść 180-470 mld euro oraz 3-18 mld euro w paliwo pozyskiwane z niskoemisyjnych źródeł.

Źródło: CEEnergy News

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20