Węgry zgodziły się na zakup 6,2 mld m3 gazu od Gazpromu i rozpoczną rozmowy na temat elastycznej umowy długoterminowej z Rosjanami – poinformował Peter Szijjarto, minister spraw zagranicznych Węgier.

– Naszym celem jest podpisanie trzech 5-letnich umów, których zapisy pozwolą na odstąpienie od nich pod koniec ich obowiązywania – powiedział szef dyplomacji węgierskiej.

– To zapewni długoterminowe dostawy gazu, a także zdolność do renegocjacji umowy lub jej nieprzedłużania jeśli w międzyczasie pojawią się lepsze propozycje lub dojdzie do zmian na rynkach światowych – dodał Szijjarto.

Węgry pracowały nad dywersyfikacją źródeł i tras dostaw gazu ale postępy w tym obszarze są powolne. Głównie ze względu na brak ukończenia budowy alternatywnych połączeń gazowych.

Szijjarto zapowiedział, że po zaplanowanym na październik zakończeniu rozbudowy gazociągu Turkish Stream Węgry będą rocznie kupować do 6 mld m3 gazu rocznie. W międzyczasie Budapeszt zgodził się na zakup 2 mld m3 paliwa od Gazpromu. Dostawy są już realizowane. Kolejne 4,2 mld m3 zostanie dostarczonych między październikiem 2020, a październikiem 2021 roku.

Źródło: Reuters

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20