Rząd Wielkiej Brytanii dał zielone światło dla budowy morskiej farmy wiatrowej o mocy 1,8 GW. Projekt realizowany przez Vattenfall zapewni dostawę energii do 1,95 mln gospodarstw domowych oraz 400 miejsc pracy w trakcie budowy farmy.

Decyzję rządu brytyjskiego Vattenfall określił mianem ,,wielkiego kroku naprzód w walce ze zmianami klimatu”. Zdaniem Hugha McNeal’a, dyrektora wykonawczego RenewableUK, realizacja projektu pozwoli na utrzymanie przez przez Wielką Brytanię pozycji globalnego lidera offshore wind na świecie.

Norfolk Vanguard

Farma Norfolk Vanguard będzie znajdowała się w odległości ponad 40 mil od wybrzeża Bacton (okolice Norwich). Będzie składała się z 90-180 turbin o łącznej mocy 1,8 GW i pozwoli zapewnić dostawy energii do 1,95 mln gospodarstw domowych. Dodatkowo na etapie budowy pozwoli na zatrudnienie 400 osób.

Jak zauważa The Guardian zgoda na budowę instalacji Norfolk Vanguard została wydana kilka tygodni po tym jak rząd postanowił przesunąć rozstrzygnięcie w sprawie innego projektu Vattenfalla – Norfolk Borea o mocy 1,8 GW – nawet o pięć miesięcy.

Lokalizacja projektu Norfolk Vanguard. Źródło: Google Maps
Lokalizacja projektu Norfolk Vanguard. Źródło: Google Maps

Hornsea 3

Na zatwierdzenie czeka jeszcze jeden projekt morskich farm wiatrowych. Jak poinformował sekretarz ds. energii Alok Sharma do końca roku ma zostać wydana decyzja w sprawie instalacji Hornsea 3 o mocy 2,4 GW, którą chce zbudować Orsted. Wcześniej duński koncern zrealizował projekt Hornsea 1 o mocy 1,218 GW. To obecnie największa farma offshore na świecie. Ponadto Orsted buduje instalację Hornsea 2 o łącznej mocy 1,386 GW. Instalacja ma zostać uruchomiona w 2022 roku.

Lokalizacja projektów Hornsea 1,2 i 3. Źródło: Orsted
Lokalizacja projektów Hornsea 1,2 i 3. Źródło: Orsted

Realizacja projektów Norfolk Vanguard i Hornsea 3 umożliwią dostawy energii nawet do 4 mln gospodarstw domowych. Zgodnie ze strategią energetyczną kraju moc zainstalowana w morskich farmach wiatrowych ma do 2030 roku wynieść 40 GW.

Wielka Brytania jest światowym liderem pod względem mocy zainstalowanych w morskiej energetyce wiatrowej – 10,43 GW. Wyprzedza Niemcy (7,66 GW) i Chiny (ok. 7 GW).

Źródło: The Guardian/BBC

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20