Wielka Brytania rozpoczęła prace nad zmianą trybu funkcjonowania sieci elektroenergetycznych, aby usunąć bariery do dalszego rozwoju morskich farm wiatrowych.

Obecnie podejście do projektowania i budowy sieci przysłowych na potrzeby offshore wind zostało wypracowane w czasach gdy rodził się sektor morskiej energetyki wiatrowej, a w planach była instalacja farm o łącznej mocy zaledwie 10 GW do 2030 roku. Teraz Wielka Brytania chce, aby do tego czasu instalacje morskie osiągnęły moc 40 GW, a do 2050 roku kraj osiągnął neutralność klimatyczną.

W kontekście rosnących ambicji dotyczących celów mocy zainstalowanych w offshore budowa indywidualnych połączeń punkt-punkt dla każdej farmy, tak jak ma to miejsce do tej pory, może nie okazać się najbardziej efektywnym rozwiązaniem. Co więcej, może stać się główną przeszkodą do dalszego rozwoju offshore, w tym budowy infrastruktury lądowej do przyłączenia farm na morzu.

Prace nad zmianami będzie prowadziło ministerstwo ds. biznesu, energii i strategii przemysłowej przy wsparciu innych agencji rządowych, przedstawicieli sektora i ekspertów. Propozycje zmian w perspektywie średnio i długoterminowej mają zostać zaprezentowane pod koniec 2020 roku. Obowiązywać miałyby już w 2021 roku.

Wielka Brytania jest światowym liderem pod względem mocy zainstalowanych w morskiej energetyce wiatrowej – 10,43 GW. Wyprzedza Niemcy (7,66 GW) i Chiny (ok. 7 GW).

Źródło: Ministerstwo ds. Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20