W Zjednoczonych Emiratach Arabskich padł rekord najniższej ceny energii zaoferowanej w aukcji OZE na budowę instalacji fotowoltaicznej. Zwyciężyła oferta 13,5 dolarów/MWh (ok. 51 zł/MWh).

Konsorcjum w skład, którego wchodzą spółki Abu Dhabi National Energy Co. (TAQA), Masdar, francuski EDF i chiński JinkoPower wspólnie zrealizują projekt Al Dhafra, który zakłada budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 2 GW. Instalacja ma powstać ok. 35 km od stolicy kraju Abu Zabi. W lipcowej aukcji spółki zgłosiły cenę zaledwie 13,5 dolarów/MWh (0,0135 dolarów/ kWh). – Po osiągnięciu pełnej operacyjności instalacja zwiększy moce zainstalowane w fotowoltaice w ZAE do 3,2 GW – powiedział Jasim Husain Thabet, prezes TAQA.

Poprzednmi rekord najniższej ceny wyniósł – 0,0156 dolarów/ kWh (ok. 15,6 dolarów/MWh). Taką ofertę złożył Total i japoński Marubeni w aukcji rozstrzygniętej na początku tego roku w Katarze, w wyniku której ma powstać instalacja PV o mocy 800 MW.

60% udziałów w projekcie będzie posiadał TAQA i Masdar, a pozostałe 40% EDF i JinkoPower. Pierwsza energia ma popłynąć do sieci w pierwszej połowie 2022 roku. Instalacja ma osiągnąć pełną operacyjność w drugiej połowie 2022 roku.

Źródło: PV Magazine

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20