Sześć państw Unii Europejskiej, w tym Niemcy, Francja i Holandia wezwało do przyjęcia odpowiedniej legislacji na poziomie unijnym i zwiększenia wsparcia dla wodoru w ramach środków z Funduszu Odbudowy po koronawirusie.

Komisja Europejska w ramach szacowanego na 750 mld euro mechanizmu odbudowy gospodarek członkowskich po pandemii chce wspierać produkcję zielonego wodoru. W założeniu miałby zastąpić surowiec produkowany z wykorzystaniem paliw kopalnych, który obecnie jest stosowany w procesach przemysłowych.

Ministrowie energetyki Niemiec, Austrii, Francji, Holandii, Belgii i Luksemburga stwierdzili, że wsparcie finansowe musi zostać poprzedzone przyjęciem odpowiedniej legislacji. We wspólnej deklaracji wezwali Komisję do ,,przedstawienia planu działań w oparciu o propozycje rozwiązań prawnych, które zapewnią elastyczne i dostosowane do potrzeb podejście legislacyjne oraz stymulowania płynnego rynku wodoru w nadchodzących latach”. Wcześniej o wsparcie produkcji zielonego wodoru apelowały również europejskie koncerny energetyczne.

Wspomniane kraje wezwały również do ustanowienia celów unijnych produkcji wodoru do 2030 roku oraz systemu oznakowania, aby zachęcić do wykorzystywania ,,czystych wersji paliwa”. Unia Europejska zużywa rocznie ok. 8 mln ton wodoru. Większość z paliw kopalnych.

– W takich sektorach jak przemysł czy transport wodór jest brakującym elementem transformacji energetycznej. Aby go wykorzystać musimy zwiększyć skalę i obniżyć koszty produkcji czystego wodoru – powiedział Eric Wiebes, holenderski minister gospodarki i energetyki.

Zdaniem sygnatariuszy apelu Komisja Europejska powinna również ocenić to w jaki sposób dostosować infrastrukturę gazową do przesyłu wodoru. Według zapowiedzi jeszcze w tym miesiącu Komisja ma zaprezentować strategię wodorową. Niemcy i Holandia ogłosiły już swoje strategie krajowe.

Źródło: Reuters

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20