Czołowe spółki energetyczne w Europie – w tym Enel, Iberdrola, Ørsted i EDP – wspólnie wezwały Komisję Europejską, aby potraktowała priorytetowo produkcję wodoru przy wykorzystaniu OZE.

– Produkcja wodoru w procesie elektrolizy zasilanym w 100% przez OZE praktycznie nie emituje gazów cieplarnianych i powininna być priorytetem jeżeli chodzi o wspieranie czystego łańcucha dostaw wodoru – czytamy w liście.

Kampania ,,Wybierz odnawialny wodór” jest wspierana przez 10 spółek i stowarzyszeń: Akuo Energy, BayWa r.e., EDP, Enel, Iberdrola, MHI Vestas, SolarPower Europe, Ørsted, Vestas i WindEurope.

Instalacje wiatrowe i fotowoltaiczne są źródłem pozyskiwania najtańszej energii i będą odgrywać kluczową rolę w procesie dekarbonizacji gospodarek. Jednak elektryfikacja niektórych sektorów takich jak przemysł stalowy i chemiczny są drogie lub trudne do elektryfikacji. – W tych sektorach wodór produkowany przy pomocy OZE będzie odgrywał kluczową rolę i może być najbardziej opłacalnym i zrównoważonym narzędzie dekarbonizacji – uważają sygnatariusze listu.

Ich zdaniem ze względu na planowany rozwój OZE inwestycje zielony wodór mają olbrzymi potencjał pod względem tworzenia miejsc pracy i wzrostu gospodarczego.

Źródło: Euractiv.com

Facebook Comments
Please follow and like us:
error0
fb-share-icon0
fb-share-icon20